PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
štvrtok, 09 november 2017 11:19

Rozdelenie mikroskopov

Napísal(a) Adrian Gallo
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vo všeobecnosti možno mikroskopy rozdeliť z viacerých pohľadov. Všeobecné rozdelenie pozostáva z dvoch kategórií mikroskopov, a to biologických a stereoskopických. Podľa typu okulárovej hlavice ich možno rozdeliť na monokulárne, binokulárne, trinokulárne či digitálne mikroskopy. Z hľadiska využitia ich možno definovať ako detské, študentské či laboratórne. V článku sa podrobnejšie budeme venovať kategóriám mikroskopov, ktoré nájdete v našej ponuke.

Na začiatok sa pozrieme na dve základné skupiny mikroskopov – biologické a stereoskopické s rôznymi typmi okulárovej hlavice.

Pod pojmom biologický mikroskop (presvetľovací) sa skrýva naozaj široká škála mikroskopov. Vo všeobecnosti tieto druhy mikroskopov slúžia na pozorovanie tenkých, svetlo priepustných materiálov v prechádzajúcom svetle. Osvetlenie objektov je zabezpečené či už zrkadielkom, zabudovanou žiarovkou alebo LED technológiou. Jednotlivé tenké rezy preparátov sú umiestnené medzi podložným a krycím sklíčkom.
Biologické mikroskopy sú ideálne pre pozorovanie drobných preparátov, nakoľko disponujú pomerne vysokými dosahovanými zväčšeniami. Z hľadiska obsluhy ich možno považovať za pomerne nenáročné a vhodné pre rôzne vekové kategórie.

 Na obrázku možno vidieť jednoduchý, monokulárny biologický mikroskop s tromi objektívmi a LED osvetlením.

Stereoskopické mikroskopy,  inak nazývané i ,,stereolupy,, slúžia na pozorovanie svetlo nepriepustných materiálov (kamene, mince ...) v odrazenom svetle. Ich zväčšovacia schopnosť je síce nižšia, no pre daný účel postačujúca. Výhodou stereoskopických mikroskopov je prítomnosť dvoch nezávislých optických systémov pre každé oko. Vďaka tomu, že ich optické osi sa pretínajú práve na pozorovanej ploche, sledovaný objekt vidíme priestorovo, teda v trojrozmernom obraze. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou, prípadne zabudovanou žiarovkou. Z konštrukčného hľadiska sú pomerne jednoduché  a s ich obsluhou si poradí naozaj každý.

 

 Na obrázku je binokulárny stereoskopický mikroskop klasickej konštrukcie.

Digitálne mikroskopy sa odlišujú od klasických mikroskopov neprítomnosťou okulárov, ktoré sú nahradené veľmi praktickou LCD obrazovkou. Sú vyrábané za účelom naozaj jednoduchého pozorovania preparátov priamo na LCD displeji, čo je veľkou výhodou pri výučbe väčšej skupiny študentov.
Práca s digitálnymi mikroskopmi je nenáročná a ich obsluha je identická ako u klasických okulárových mikroskopov. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou. Benefitom u väčšiny digitálnych mikroskopov je možnosť uložiť sledované obrazy priamo do internej pamäte prístroja, prípadne pamäť rozšíriť o externú SD kartu.

 Na obrázku je zobrazený digitálny mikroskop s LED osvetlením.

Z hľadiska využiteľnosti nájdete v našej ponuke študentské, detské i laboratórne mikroskopy.

Detské mikroskopy sú určené pre získavanie prvých skúseností zo sveta mikroskopie. Vyznačujú sa najmä nenáročnou obsluhou. Vďaka nim môžu najmenší bádatelia skúmať rôzne materiály nájdené v prírode.
Sú dostupné vo verzii biologických i stereoskopických mikroskopov, monokulárov či binokulárov určených pre pohodlnejšie sledovanie. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou alebo klasickým zrkadlom. Pri zrkadlovom osvetlení je veľmi dôležité dobré nasmerovanie zrkadla a dostatočné denné svetlo pre pohodlné pozorovanie. Niektoré z detských mikroskopov sú prispôsobené i na vonkajšie použitie priamo v teréne.

Na obrázku je monokulárny detský mikroskop s bohatou výbavou, mikroskop je vhodný od 8 rokov.

Študentské mikroskopy sú navrhnuté najmä za účelom výučby začiatočníkov i pokročilých študentov. Pre začiatočníkov sú vhodné monokulárne verzie s jednoduchou obsluhou. Pokročilejší si prídu na svoje s binokulárnymi verziami určenými na pohodlnejšie sledovanie. Študentské mikroskopy nájdete i vo verzii trinokulárov s možnosťou pripojenia kamery na zvečnenie obrázkov z pozorovania.
Študentské mikroskopy sú určené na sledovanie priehľadných i nepriehľadných preparátov. Dosahované zväčšenia sú pomerne vysoké. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou, či zabudovanou halogénovou žiarovkou. Väčšina z nich je pripojiteľná priamo k PC prostredníctvom USB kábla pre pohodlné zhotovovanie a uchovávanie obrazov z pozorovania vo forme fotiek či videí.

 Na obrázku je zobrazený monokulárny študentský mikroskop s príslušenstvom a kamerou na prepojenie s PC

Laboratórne mikroskopy sú primárne určené pre profesionálne využitie vo vedeckých a výskumných laboratóriách. Sú vybavené naozaj kvalitnou optikou, väčšinou hrubým i jemným zaostrovaním, vďaka čomu možno pozorovať kvalitný, ostrý obraz, navyše s veľmi dobrým podsvietením.
Sú dostupné vo verziách binokulárov i trinokulárov s možnosťou pripojenia kamery pre zvečnenie obrázkov či videií z pozorovania. V našej ponuke sú dostupné biologické, stereoskopické i digitálne laboratórne mikroskopy. Špeciálnym typom laboratórnych mikroskopov dostupných v ponuke sú tzv. ,,priemyselné mikroskopy,, s okulárovou hlavicou umiestnenou na dlhom otočnom ramene určené na pozorovnie veľkých objektov.

 

Na obrázku je zobrazený klasický trinokulárny laboratórny mikroskop.

  

Priemyselný laboratórny mikroskop  na dlhom otočnom ramene.

S mikroskopmi máme bohaté skúseností, ak máte akékoľvek otázky alebo nejasnosti neváhajte nás kontaktovať.

 

Čítať 2707 krát Naposledy zmenené štvrtok, 09 november 2017 11:35