PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
streda, 05 február 2014 09:13

Ako si vybrať dalekohlady

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Ďalekohľady sú optické prístroje, ktoré sú určené na pozorovanie vzdialených objektov. Delia sa podľa konštrukcie, podľa použitia, či podľa vnútorného usporiadania. Pri výbere ďalekohľadu treba brať do úvahy hlavne účel a spôsob používania; turista, ktorý strávi celé hodiny v pohybe niekde na hrebeni hôr má inú predstavu ako poľovník, ktorý vo večerných hodinách trávi čas na svojom obľúbenom posede.

Teda výber každého ďalekohľadu predstavuje kompromis medzi veľkosťou, svetelnosťou a váhou. Turista bude preferovať menší a ľahší ďalekohľad, napríklad 8x26, a poľovník napríklad 8x56, ktorý má približne 4-násobnú svetelnosť oproti ďalekohľadu 8x26. Takýmto spôsobom sú označené všetky ďalekohľady od jednotlivých výrobcov. Prvé číslo predstavuje zväčšenie a druhé priemer objektívu. Čím väčší priemer objektívu, tým väčšia svetelnosť a lepšie predpoklady pre pozorovanie aj za horších svetelných podmienok.
 
Veľakrát sa stretneme pri výbere ďalekohľadu s pojmami: konštrukcia Roof (priamy) alebo konštrukcia Porro (lomený). Jedná sa o vnútorné usporiadanie optických členov a vo všeobecnosti platí, že pri rovnakom prevedení napríklad 10x42, je Roof ďalekohľad opticky kvalitnejší ako Porro, pretože sú na vnútorných vrstvách optických členov menšie straty svetla. Prevedenie Roof je považované za kompaktnejšie, niektorým ľudom sa však lepšie drží v rukách prevedenie Porro.

Porro konštrukcia Roof konštrukcia
info
info
 

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba brať do úvahy pri výbere, sú použité hranoly v ďalekohľadoch a antireflexné vrstvy. Štandardne sa používajú hranoly BK-7, lepšou variantou sú hranoly BaK-4, ktoré majú podstatne lepšie optické vlastnosti a nájdeme ich vo vyšších triedach jednotlivých výrobcov. Väčšina ďalekohľadov má svoje optické členy potiahnuté antireflexnými vrstvami, ktorých úlohou je zväčšovať svetelnú priepustnosť jednotlivých lúčov a zároveň zväčšovať kontrast obrazu. V ponukách výrobcov sa stretávame s rôznymi označeniami, od najlacnejších ako vrstvená optika (coated optics), až po plne mnohovrstevná optika (fully multi-coated optics), čo predstavuje ten najlepší prípad.
 
Konštrukcia ďalekohľadu pre náročnejších je vodeodolná, plnená dusíkom pre zabráňovanie oroseniu v ťažkých podmienkach, prípadne doplnená kompasom alebo zámerným krížom. Veľa ďalekohľadov má pogumované prevedenie, určené pre vyššiu odolnosť proti nárazom a bezpečné i komfortné držanie. Niektoré typy majú korekciu dioptrií, čo uľahčuje pozorovanie ľudom nosiacim okuliare. Zvyčajne je možnosť si túto korekciu nastaviť pre každé oko individuálne.

Tento krátky článok predstavuje veľmi stručný a jednoduchý popis základných faktorov, s ktorými sa stretneme pri výbere ďalekohľadu. Veríme, že Vám uľahčí výber, či už pre vlastnú potrebu, alebo pre niekoho blízkeho, ktorého chcete potešiť a prekvapiť originálnym darčekom. Zároveň odporúčam prečitať si článok chyby pri výbere ďalekohľadu.
 

Čítať 21159 krát Naposledy zmenené piatok, 13 apríl 2018 13:24
Viac z tejto kategórie: « Chyby pri výbere ďalekohľadu