PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
streda, 05 február 2014 09:17

Vysvetlivky parametrov filtra

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Vysvetlivky parametrov filtra Vysvetlivky parametrov filtra

Pri výbere ďalekohľadov, puškohľadov, teleskopov, nočných videní, mikroskopov a iných produktov z našej ponuky sa stretávame s rôznymi výrazmi a pojmami, ktoré môžu byť pre veľa ľudí ako neznáme. V skratke si tie najpoužívanejšie opíšeme.

Ďalekohľady a puškohľady

Zväčšenie - prvé číslo ktoré sa uvádza v názvoch ďalekohľadov je zväčšenie. Znamená to, že ďalekohľad 10x40 má zväčšenie 10x a pozorovaný obraz v ďalekohľade je 10x väčší ako ho vidíme bez ďalekohľadu. Napríklad pozorovaný objekt sa nachádza vo vzdialenosti 150 metrov.  Pomocou    ďalekohľadu so zväčšením 10x ho vidíme tak, ako keby bol vzdialený od nás 15 metrov.

So zväčšením súvisí aj zorné pole, teda šírka obrazu, ktorú vidíme pri pozorovaní ďalekohľadom. Čím má ďalekohľad väčšie zväčšenie tým má zorné pole menšie, zvyčajne sa udáva hodnota zorného poľa na 1000m.

Pri monokulároch sa stretávame väčšinou s variabilným zväčšením, napríklad 15-45x, tu si treba uvedomiť, že väčšie zväčšenie si vyžaduje mať pevne uchytenie (statív), pretože sa nám zmenšuje zorné pole a obraz sa nám ľahko "rozkmitá".

Priemer objektívu - druhé číslo ktoré sa uvádza  v názvoch ďalekohľadov je priemer objektívu v milimetroch (8x56), hovorí o množstve svetla, ktoré do ďalekohľadu vstúpi. Pri dobrých svetelných podmienkach nám stačí aj objektív 26mm, počas tmavých zamračených večerov je tento rozmer už nedostatočný, vtedy doporučujeme priemery 50mm a viac.

Veľkosť priemeru objektívu vplýva na hmotnosť a celkovú veľkosť ďalekohľadu, je vhodné si teda zvážiť na aké aktivity a činnosti budeme ďalekohľad používať.

V skratke môžeme napísať, že priemery ďalekohľady do 32mm sú vhodné na celodenné nosenie do prírody, na dovolenky, oceníme ich kompaktnosť, nízku hmotnosť a slušný výsledok pri dobrých sveteľných podmienkach.

Ďalekohľady s priemerom okolo 42mm môžeme považovať za univerzálne, kombinujú kompaktnosť s dobrou svetelnosťou.

Ďalekohľady s priemerom väčším ako 50mm sa vyznačujú vysokou sveteľnosťou, sú vhodné na pozorovania aj za zlých sveteľných podmienok ako je šero, zamračená obloha, taktiež na astronomické pozorovania - tu sú vhodné priemery 70mm a viac.

Ďalšie informácie, ktorá Vám uľahčia výber, nájdete v článkoch Ako si vybrať ďalekohľad a Chyby pri výbere ďalekohľadu.

Puškohľady

Zväčšenie - pri puškohľadoch sa tiež, avšak oveľa častejšie stretávame s dvomi druhmi zväčšenia, opäť je to pri označení prvá číslica:

  • pevné zväčšenie 7x50
  • variabilné zväčšenie 3-9x50

Veľké zväčšenia nám zmenšujú zorné pole, preto puškohľady typu 6-24x50 sa používajú na streľbu na veľké vzdialenosti, modely s malým zväčšením napríklad 1-4x24x nájdu použitie pri streľbe na pohybujúci sa cieľ (pri náhaňke).

Priemer objektívu - je to priemer predných šošoviek objektívu, cez ktoré nám vniká svetlo do puškohľadu. Pri označení je to druhé číslo napríklad 7x50. Priemer objektívu má vplyv na hmotnosť puškohľadu a zároveň vplýva na celú zbraň, taktiež má vplyv na svetelnosť puškohľadu, čím väčší priemer tým lepšia, väčšia svetelnosť. Na streľbu z posedu sa volia väčšie priemery 50mm, 56mm, na nanáňku malé napríklad 24mm.

Ďalšie informácie, ktorá Vám pomôžu s výberom nájdete v článku Ako si vybrať puškohľad.

Teleskopy

Priemer objektívu - tak ako pri iných optických prístrojoch, platí aj pri teleskopoch, že priemer objektívu je jedným z najdôležitejších bodov, na ktoré sa treba zamerať pri výbere teleskopu. Za minimálny rozmer môžeme považovať u šošovkových modeloch priemer 80mm, u zrkadlových 114mm. Samozrejme je možné pozorovať aj s menšími priemermi objektívu napríklad mesiac a najjasnejšie hviezdy. Väčšie priemery, 150mm a viac nám umožňujú už pozorovať aj objekty hlbokého vesmíru. Keď to zhrnieme, čím väčší priemer tým väčšie možnosti pozorovania.

Rozdelenie jednotlivých teleskopov je popísané v našom článku Vyberáme prvý teleskop.

Radi Vám vysvetlíme prípadné nejasnosti a poradíme pri výbere, neváhajte nás kontaktovať.

 

Čítať 17807 krát Naposledy zmenené utorok, 18 júl 2017 17:46
Viac z tejto kategórie: Slovníček pojmov »