PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
streda, 15 november 2017 08:00

Test Puškohľadu Shilba Gold Medal 3-12x56

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)

Recenzia puškohľadu Shilba Gold Medal 3-12x56 IR4. Pár slov k tomuto vydarenému puškohľadu, ktorý s obľubou používajú strelci.

História značky Shilba optics siaha do roku 1975. Firma sa zaoberala výrobou optických zariadení a postupným zvyšovaním kvality a rozširovaním sortimentu sa vypracovala na značku presahujúcu svoj región. Implementáciou technológie Shilba japanese dosiahla výrobou puškohľadov výrazný úspech a predaje a exporty svojich výrobkov ju posunuli na úroveň známych značiek aj mimo domáceho argentínskeho trhu a krajín Latinskej Ameriky. V roku 2004 sa predaj rozbehol aj v krajinách Európy. Najväčším európskym odberateľom sa stalo Španielsko, ktoré zároveň na seba zobralo úlohu hlavného distribútora pre európsky trh. Výrobky Shilba optics sú známe svojou kvalitou a najlepším pomerom cena/výkon.

 

V dnešnej recenzii Vám predstavíme puškohľad Shilba Gold Medal 3-12x56 IR4

 

Modelová rada Gold Medal bola navrhnutá ako najvyššia rada puškohľadov Shilba, určená pre poľovné účely. Pri vývoji boli kladené požiadavky na presnú streľbu, svetelné podmienky, odolnú konštrukciu a praktické ovládanie. Telo puškohľadu je jednoliate a poskytuje stabilný základ pre konštrukčné riešenie puškohľadu. Nová optická sústava HD400, kvalitné spracovanie, vysoká priepustnosť svetla, antishock system a vodeodolnosť, to sú iba niektoré z vlastností tejto modelovej rady puškohľadov Shilba. 

Obsah balenia

Puľkohľad sa dodáva v pevnej kartónovej krabici, na ktorej sú na peknej grafickej potlači zobrazené parametre puškohľadu. Po otvorení v krabici nájdeme puškohľad, ktorý je zabalený v ochrannej fólii a uložený na ochrannom vylisovanom plastovom podstavci. Z oboch strán je v krabici puškohľad fixovaný ochrannými podložkami. Na puškohľade je osadená slnečná clona, krytky sú prepojené gumovými pásikmi, tvoria tak jeden celok. Ďalej balenie obsahuje handričku na ošetrenie skiel (s logom modelovej rady) , príbalový leták a prostriedok na pohlcovanie vlhkosti zabalený v sáčku.

Spracovanie a prevedenie

Puškohľad vďaka svojmu prevedeniu, doplnkom a ovládacím prvkom pôsobí robustnejším dojmom. 30 mm priemer tubusu a objektív o priemere 56mm umožňujú výborné spracovanie svetla v optickej sústave puškohľadu. Pevné konštrukčné riešenie umožňuje plnenie dusíkom a použitie puškohľadu aj za nepriaznivých poveternostných podmienok, keďže je vodeodolný, nárazuvzdorný a vodotesný. Vežičky majú ultra nízky profil a sú chránené krytkami.

Vlastnosti

Zväčšenie puškohľadu je variabilné a strelec ho môže nastaviť v rozmedzí hodnôt 3-12x. Tento rozsah je vhodný pre využitie puškohľadu pri love. Poľovníci ho určite ocenia. Ovládanie zväčšenia sa nachádza na okulári puškohľadu. Ovládač je pomerne mohutný a je na ňom výrazné značenie hodnôt zväčšenia. Obsahuje drážkovanie a jeden väčší výstupok pre lepšie uchopenie a pohodlnejšie otáčanie. Chod ovládača je veľmi príjemný a hladký. Na okulári sa nachádza aj ovládací prvok korekcie dioptrií.

Priemer objektívu.

Tento model disponuje objektívom o veľkosti 56 mm. Kombinácia priemeru objektívu a tubusu o priemere 30mm umožňuje optickej sústave dosiahnuť čo najlepšie svetelné podmienky.

Priemer tubusu je dôležitým konštrukčným prvkom puškohľadov. V našom prípade je tubus o priemere 30mm vyrobený z jedného kusu. V strede tubusu je umiestnený „hranol“ , v ktorom sú osadené ovládacie prvky ako vertikálna a horizontálna vežička a bočné koleso ovládania prísvitu zámerného kríža. Priemer tubusu 30 mm sa využíva lepší svetelný rozsah optickej sústavy puškohľadu.

 

Zámerný kríž je dôležitým prvkom puškohľadov. Model Gold medal disponuje krížom typu IR4 s podsvieteným stredovým bodom. Podsvietenie je v červenej a zelenej farbe v piatich úrovniach intenzity prísvitu. Osvetlenie sa ovláda okrúhlym ovládačom umiestneným na ľavej časti stredového hranola tubusu. Zámerný kríž je jasný, jemný a dobre čitateľný.

Korekčné vežičky umožňujú robiť korekcie a posun zámerného kríža vo vodorovnej a horizontálnej polohe. Umiestnené sú zvislo a bočne v stredovom hranole na tele tubusu puškohľadu. Nastavenie je možné prevádzať až po odskrutkovaní ochranných krytiek. Krok klikania je 1/4 čo je štandardná hodnota. Samotný klik je výrazný, hladký a strelec má vizuálny aj zvukový prehľad o prevedení kliku. Vežičky sú ultra nízkoprofilové a značenie je prevedené žltou farbou priamo na vrchnej okrúhlej ploche vežičky, nie na tele vežičky. Číselné hodnoty nie sú zobrazené, iba rysky jednotlivých hodnôt.

Skúsenosti z praxe

Tento model sme testovali na PCP vzduchovke, malokalibrovke a puške kalibru .223 Remington. Strieľali sme na terč vzdialený 50 a 100 metrov. Musím vyzdvihnúť prácu so svetlom a vhodnosť zameriavacieho kríža pre lov. (pri presnej športovej streľbe by bol problém prenášať hodnoty, nakoľko zámerný kríž to neumožňuje). Korekcie kliknia sa pri streľbe prevádzali výborne, vežičky reagovali správne a klik je oproti športovým modelom tichší. Poľovníci, ktorí mali puškohľad v ruke ocenili jeho konštrukciu, parametre a jasný obraz.

Hodnotenie

Klady

  • odolná konštrukcia
  • vodeodolnosť, vodotesnosť a nárazuvzdornosť
  • obsahuje korekciu dioptrií
  • výborne čitateľný jemný zámerný kríž s prísvitom v červenej a zelenej farbe
  • ochranné krytky v balení

Zápory

  • tichý chod vežičiek pri klikaní
  • nutná priebežná kontrola stavu batérie

 

Technické parametre

Zväčšenie: variabilné

Veľkosť zväčšenia: 3-12x

Priemer objektívu: 56 mm

Priemer tubusu: 30 mm

Vodotesný: áno

Plnený dusíkom: áno

Zámerný kríž: R4 IR s osvetlením

Paralaxa: pevná

Krok klikania: 1/4

Celková dĺžka: 340 mm

Hmotnosť: 640 g

Záruka: 24 mes.

 

Puškohľad nájdete aj v ponuke nášho e-shopu.

 

Čítať 3573 krát Naposledy zmenené streda, 15 november 2017 14:25