PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
Blog o ďalekohľadoch, puškohľadoch a mikroskopoch
Mikroskopy

Mikroskopy (7)

Napísal(a)

Popis jednotlivých častí mikroskopu

V tomto článku sme popísali klasický biologický mikroskop, s ktorým sme sa všetci mali možnosť už stretnúť pri štúdiu na základných či stredných školách. Takýto mikroskop je vhodný pre všetkých začínajúcich pozorovateľov mikrosveta.

Zverejnené v Mikroskopy
utorok, 14 november 2017 07:46
Napísal(a)

Príprava preparátu a mikroskopu na pozorovanie

Pred pozorovaním preparátu je dôležité pripraviť si samotný preparát, ale aj mikroskop. Týmito prvotnými opatreniami predídeme nekvalitnému výsledku a možnému sklamaniu z našej práce.

Zverejnené v Mikroskopy
utorok, 14 november 2017 07:39
Napísal(a)

Údržba mikroskopu

Pre správne pozorovanie a predovšetkým správne výsledky je potreba mať mikroskop dobre zriadený a nastavený. Neoddeliteľnou súčasťou používania mikroskopu je aj jeho údržba. Tomu sa bude venovať tento článok.

Zverejnené v Mikroskopy
utorok, 14 november 2017 07:31
Napísal(a)

Rozdelenie mikroskopov

Vo všeobecnosti možno mikroskopy rozdeliť z viacerých pohľadov. Všeobecné rozdelenie pozostáva z dvoch kategórií mikroskopov, a to biologických a stereoskopických. Podľa typu okulárovej hlavice ich možno rozdeliť na monokulárne, binokulárne, trinokulárne či digitálne mikroskopy. Z hľadiska využitia ich možno definovať ako detské, študentské či laboratórne. V článku sa podrobnejšie budeme venovať kategóriám mikroskopov, ktoré nájdete v našej ponuke.

Zverejnené v Mikroskopy
štvrtok, 09 november 2017 11:19
Napísal(a)

Ako si doma pripraviť preparát

Pred samotným pozorovaním objektu pomocou mikroskopu je veľmi dôležitá správna príprava preparátu. Zanedbanie tohto kroku môže mať za následok zníženie kvality, či dokonca úplné znemožnenie pozorovania skúmaného objektu. Správna a najmä dôsledná príprava preparátu je považovaná za jeden z najdôležitejších krokov pre dosiahnutie spokojnosti pri pozorovaní.

Zverejnené v Mikroskopy
štvrtok, 09 november 2017 11:04
Napísal(a)

Obľúbený študentský mikroskop

Biologické mikroskopy patria medzi prvé s ktorým sa stretávame už na základnej škole na hodinách biológie a chémie. V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na obľúbený študentský mikroskop Omegon Microstar, článok sme doplnili o fotografie spravené s kamerou, ktorá je súčasťou bohatého príslušenstva.

Zverejnené v Mikroskopy
sobota, 08 november 2014 07:55
Napísal(a)

Mikroskopy

Mikroskopia sa využíva na zväčšovanie alebo rozlišovanie pozorovaného objektu. Pri pozorovaní sa musí preparát dobre osvetliť, na čo sa používa zrkadlo alebo žiarovka, podľa toho, či je v danej pozorovanej miestnosti dostatok osvetlenia.

Zväčšenia mikroskopov podľa typu pozorovaného objektu:
25x až 400x – používa sa na pozorovanie maličkých preparátov prepúšťajúcich svetlo. Takéto zväčšenie sa používa napríklad v botanike a entomológii.
okolo 1000x – používa sa na pozorovanie baktérií, buniek. Používa sa pri krvných rozboroch a podobne.

Zverejnené v Mikroskopy
streda, 09 júl 2014 21:01