PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
Blog o ďalekohľadoch, puškohľadoch a mikroskopoch

Recenzia puškohľadu Shilba Gold Medal 3-12x56 IR4. Pár slov k tomuto vydarenému puškohľadu, ktorý s obľubou používajú strelci.

Biologické mikroskopy patria medzi prvé s ktorým sa stretávame už na základnej škole na hodinách biológie a chémie. V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na obľúbený študentský mikroskop Omegon Microstar, článok sme doplnili o fotografie spravené s kamerou, ktorá je súčasťou bohatého príslušenstva.

Pri každej kúpe niečoho nového sa stretávame s veľkým množstvom neznámych pojmov, inak to nie je ani v prípade teleskopov. V tomto článku popíšeme základné rozdelenie astronomických ďalekohľadov a opíšeme jednotlivé druhy používaných montáži.

Systém pre nočné videnie pracuje na princípe zvyškového svetla od hviezd a mesiaca. Zväzok fotónov prechádza fotonásobičom, ktorý ich premení na elektróny. Tie sa potom elektrochemickým procesom znásobía, usmernia cez fosforovú obrazovku a premenia sa na viditeľné svetlo, ktoré je potom viditeľné v hľadáčiku. .

Mikroskopia sa využíva na zväčšovanie alebo rozlišovanie pozorovaného objektu. Pri pozorovaní sa musí preparát dobre osvetliť, na čo sa používa zrkadlo alebo žiarovka, podľa toho, či je v danej pozorovanej miestnosti dostatok osvetlenia.

Zväčšenia mikroskopov podľa typu pozorovaného objektu:
25x až 400x – používa sa na pozorovanie maličkých preparátov prepúšťajúcich svetlo. Takéto zväčšenie sa používa napríklad v botanike a entomológii.
okolo 1000x – používa sa na pozorovanie baktérií, buniek. Používa sa pri krvných rozboroch a podobne.