PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
sobota, 23 august 2014 22:18

Astronomické ďalekohľady - teleskopy

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Astronomické ďalekohľady - teleskopy Astronomické ďalekohľady - teleskopy

Pri každej kúpe niečoho nového sa stretávame s veľkým množstvom neznámych pojmov, inak to nie je ani v prípade teleskopov. V tomto článku popíšeme základné rozdelenie astronomických ďalekohľadov a opíšeme jednotlivé druhy používaných montáži.

Základnú otázku, ktorú si musí položiť každý pred kúpou astronomického ďalekohľadu, je čo chcem vidieť; druhou otázkou je otázka finančných prostriedkov, ktoré sme ochotní investovať.

Zoznam objektov, ktoré je možné pozorovať, je obrovský a je možné ich rozdeliť do 3 skupín:

  1. Objekty našej slnečnej sústavy: mesiac, planéty, slnko
  2. Objekty hlbokého vesmíru (Deep Sky objekty): galaxie, hviezdokopy a iné
  3. Vzdialené objekty na povrchu Zeme (vedľajšia možnosť použitia astro ďalekohľadu)
 
Na teleskop, ktorý si budete chcieť zaobstarať, by ste mali mať tieto základné požiadavky: vysoká kvalita optiky a stabilná montáž s hladkým chodom, taktiež jednoduché ovládanie a mobilita. Stretávame sa rôznym delením ďalekohľadov, či už je to podľa konštrukcie, použitého okuláru, alebo podľa rôznych spôsobov používania.
 
Najčastejšie sa stretávame s rozdelením podľa optickej konštrukcie:

1. Refraktor (šošovkový, dioptrický) – objektívom i okulárom sú zvyčajne sústavy šošoviek, ktoré sa vo výsledkoch správajú ako spojky. Tento typ teleskopov (dlhá tenká rúra) vo všeobecnosti predstavuje klasickú definíciu ďalekohľadu pre astronomické pozorovania. Táto konštrukcia predstavuje dobrú voľbu pri pozorovaniach mesiaca a planét.
 
2. Reflektor (zrkadlový) – objektívy týchto teleskopov sú tvorené dutými parabolickými (konvexnými) zrkadlami, ktoré pomocou zákonov lomu vytvárajú obraz. Tento typ je vhodný pre pozorovanie tzv. Deep sky objektov (hmloviny, hviezdokopy)

3. Katadioptrický – reprezentuje kombináciu šošovky a zrkadla. Najznámejšie prevedenia sú Schmidt-Cassegrain a Maksutov-Cassegrain. Výhodou tejto konštrukcie je dosiahnutie veľkej ohniskovej vzdialenosti pri malej dĺžke tubusu.
 
 

Druhým nemenej dôležitým faktorom, s ktorým sa stretávame pri výbere teleskopov je montáž ďalekohľadu, zvyčajne sa stretnete s týmito typmi:

1. Azimutálna montáž (AZ) – predstavuje najlacnejšiu a najjednoduchšiu možnosť upevnenia teleskopu. Je veľmi podobná klasickému foto statívu. Otáčaním okolo zvislej osi meníme azimut a otáčaním okolo vodorovnej meníme výšku horizontu.

2. Paralaktická montáž (EQ) – je väčšia, ťažšia a zložitejšia ako azimutálna montáž. Má zvislú os naklonenú tak, aby bola rovnobežná so zemskou osou, tým pádom sa otáča spolu s oblohou. To znamená, že po nastavení na jeden objekt, napríklad mesiac, otáčaním iba jednej osi zabezpečíme zobrazenie mesiaca v zornom poli ďalekohľadu. Toto otáčanie je mechanické, avšak u veľa modelov s možnosťou doplnenia o motorický pohon. Tento typ predstavuje štandard pri astronomických ďalekohľadoch.

3. Dobson – tieto montáže reprezentujú modifikáciu azimutálnych montáží pre zrkadlové teleskopy. Sú lacné, ľahko ovládateľné, vhodné aj pre veľké priemery zrkadiel a dajú sa pomerne ľahko vyrobiť aj doma (napríklad z dreva).
 
4. Go-To montáž – jedná sa o veľmi komfortnú možnosť pozorovania nočnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi. Pre nastavenie potrebujete vedieť súradnice pozorovaného telesa, ktoré zadáte do prístroja, stačíte tlačítko a ďalekohľad bude pozorované teleso automatický sledovať. Lacnejšie Go-To teleskopy sú vybavené slabšími objektívmi, takže aj pri tomto výbere treba byť veľmi opatrný.
 
Záverom želáme čistú a jasnú oblohu.
Čítať 13370 krát Naposledy zmenené utorok, 18 júl 2017 17:44