PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
streda, 05 február 2014 09:13

Ako si vybrať puškohľad

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)

Pri výbere puškohľadu treba zvážiť načo bude používaný, tiež je dôležité na akú zbraň bude osadený, nemenej dôležité je použitie kvalitnej montáže. Tieto tri prvky spolu tvoria súhru, samozrejme netreba zabúdať na strelca.

Kým sa dostaneme k samotným vlastnostiam puškohľadu, pripomeňme si:

  • čím väčší objektív, tým väčšia hmotnosť, väčšia svetelnosť a väčšia výstupná pupila
  • čím väčšie zväčšenie, tým menšie zorné pole, zároveň sa zmenšuje svetelnosť a tiež výstupná pupila

Veľké puškohľady s priemerom objektívu 50mm a viac sú vhodné na streľbu z posedov, kde nevadí ich vyššia hmotnosť. Vyznačujú sa veľkou svetelnosťou, sú vhodné aj na používanie počas dní s horšími svetelnými podmienkami, za šera, poprípade za jasnej noci. U týchto puškohľadov sa často používa aj väčšie zväčšenie napríklad 8x50 , ktoré spolu s veľkým objektívom tvorí ideálny puškohľad na postriešku.


Presným opakom sú puškohľady s malými priemermi napríklad model 4x24, ktorý je vhodný na naháňku. Vyznačuje sa svojou ľahkosťou, malé zväčšenie je vhodné pre ľahké zamerania aj pohybujúcej sa zveri.
 
Puškové ďalekohľady s priemerom 42mm môžeme považovať v určitom zmysle za univerzálne, sú vhodné na pochôdzku, taktiež sa s nimi veľmi slušne strieľa aj za šera.

Puškohľady s variabilným zväčšením patrí medzi najobľúbenejšie, malou nevýhodou je menšia priepustnosť svetla, čo spôsobuje mechanizmus a optická sústava, ktorá je schopná meniť rozsah zväčšenia. Toto má tiež vplyv na to, že tieto puškohľady sú citlivejšie na spätný ráz, preto pri výbere puškohľadu na výkonnejšiu zbraň treba byť obozretnejší, vyhnete sa tak v budúcnosti problémom s "nenastreliteľnosťou" a "plávajúcimi zásahmi". Tiež netreba zabúdať na dostatočne pevnú montáž.

Často sa stretávame s pojmom "koeficient priepustnosti svetla". Niektorí výrobcovia tento údaj udávajú, iní nie, môže byť malým pomocníkom pri výbere. Udáva sa v percentách napríklad 90% a hovorí nám koľko percent svetla prešlo od vstupu do puškohľadu (objektívu) až po výstup (naše oko). Tento koeficient je závislý od kvality optickej sústavy, taktiež od použitia antireflexných vrstiev, celé to patrí do technologického know-how výrobcov.

Paralaxa je mechanické nastavenie optického systému, ktoré slúži na zobrazenie cieľa v rovnakej ohniskovej rovine na akejkoľvek vzdialenosti. Použitie paralaxy eliminuje chybu pri pohľade do puškohľadu.

Puškohľady so svetelným bodom spresňujú streľbu, uľahčujú zamierenie na cieľ. Výhodou je tiež použitie v noci, dôležitou vlastnosťou je možnosť regulácie svietivosti, keďže svetelný bod môže oslňovať.

 

Čítať 28777 krát Naposledy zmenené streda, 18 júl 2018 11:58