PORADÍME VÁM
DENNE 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Viac informácií
pondelok, 25 január 2016 20:05

Chladné zimné noci sa pomaly končia a nastupuje jar – cez deň jedno z najkrajších ročných období. Nočné pozorovania sú omnoho príjemnejšie, lebo teploty nedosahujú až také nízke úrovne. Aj keď sa postupne predlžuje deň, noci sú ešte dostatočné dlhé. Poďme sa pozrieť, čo nájdeme v tomto období na nočnej oblohe .

nedeľa, 23 november 2014 08:54

Zima je obdobie roka deťmi a astronomickou komunitou milované, čo robí pozorovanie teleskopom cez zimu veľkým zážitkom. Dlhé a tmavé noci prajú astronomickým chúťkam, no chlad už tak moc nie. Tak si obujte teplé ponožky a poďte sa pozrieť čo si pre nás každoročne pripravuje pani zima.

sobota, 08 november 2014 06:55

Biologické mikroskopy patria medzi prvé s ktorým sa stretávame už na základnej škole na hodinách biológie a chémie. V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na obľúbený študentský mikroskop Omegon Microstar, článok sme doplnili o fotografie spravené s kamerou, ktorá je súčasťou bohatého príslušenstva.

streda, 01 október 2014 18:37

Obdobie konca leta, kedy sa začínajú predlžovať noci, sú pre astronómiu a pozorovanie cez teleskopy veľmi príjemné. Pod oblohou sa dá stráviť ešte celá noc bez väčších problémov, lebo zatiaľ neudreli mrazy. A ani technika a batérie vo fotoaparátoch netrpia zápornými teplotami.

sobota, 23 august 2014 20:18

Pri každej kúpe niečoho nového sa stretávame s veľkým množstvom neznámych pojmov, inak to nie je ani v prípade teleskopov. V tomto článku popíšeme základné rozdelenie astronomických ďalekohľadov a opíšeme jednotlivé druhy používaných montáži.

nedeľa, 27 júl 2014 07:08

Nočná obloha sa v priebehu roka pozvoľne mení. Niektoré súhvezdia a vesmírne objekty sú pozorovateľné počas celého roka, iné iba počas niekoľkých mesiacov. V každom ročnom období je v noci možné nájsť na oblohe množstvo úchvatných zaujímavostí, ktoré môžeme s teleskopom pozorovať. Okrem týchto stálic, oblohu okrášľujú planéty, Mesiac, meteorické roje a občas sa ukáže aj nejaký chvost kométy. Tak sa poďme pozrieť, čo si netreba nechať ujsť pri pozorovaní a astronomickými ďalekohľadmi.

sobota, 26 júl 2014 06:01

Systém pre nočné videnie pracuje na princípe zvyškového svetla od hviezd a mesiaca. Zväzok fotónov prechádza fotonásobičom, ktorý ich premení na elektróny. Tie sa potom elektrochemickým procesom znásobía, usmernia cez fosforovú obrazovku a premenia sa na viditeľné svetlo, ktoré je potom viditeľné v hľadáčiku. .

streda, 09 júl 2014 19:01

Mikroskopia sa využíva na zväčšovanie alebo rozlišovanie pozorovaného objektu. Pri pozorovaní sa musí preparát dobre osvetliť, na čo sa používa zrkadlo alebo žiarovka, podľa toho, či je v danej pozorovanej miestnosti dostatok osvetlenia.

Zväčšenia mikroskopov podľa typu pozorovaného objektu:
25x až 400x – používa sa na pozorovanie maličkých preparátov prepúšťajúcich svetlo. Takéto zväčšenie sa používa napríklad v botanike a entomológii.
okolo 1000x – používa sa na pozorovanie baktérií, buniek. Používa sa pri krvných rozboroch a podobne.

streda, 05 február 2014 08:17

Pri výbere ďalekohľadov, puškohľadov, teleskopov, nočných videní, mikroskopov a iných produktov z našej ponuky sa stretávame s rôznymi výrazmi a pojmami, ktoré môžu byť pre veľa ľudí ako neznáme. V skratke si tie najpoužívanejšie opíšeme.

streda, 05 február 2014 08:16

Pri výbere ďalekohľadov, puškohľadov, teleskopov, nočných videní, mikroskopov a iných produktov z našej ponuky sa stretávame s rôznymi výrazmi a pojmami, ktoré môžu byť pre veľa ľudí ako neznáme. V skratke si tie najpoužívanejšie opíšeme.

streda, 05 február 2014 08:14

Ďalekohľad nepatrí na cestách do prírody či na dovolenku k tak častým spoločníkom ako napríklad fotoaparát, napriek tomu jeho použitie nám veľakrát spestrí naše zážitky. Ako to už živote chodí tak aj v optike sa pri výbere ďalekohľadu stretávame s rôznymi nepravdivými informáciami.

streda, 05 február 2014 08:13

Pri výbere puškohľadu treba zvážiť načo bude používaný, tiež je dôležité na akú zbraň bude osadený, nemenej dôležité je použitie kvalitnej montáže. Tieto tri prvky spolu tvoria súhru, samozrejme netreba zabúdať na strelca.

streda, 05 február 2014 08:13

Ďalekohľady sú optické prístroje, ktoré sú určené na pozorovanie vzdialených objektov. Delia sa podľa konštrukcie, podľa použitia, či podľa vnútorného usporiadania. Pri výbere ďalekohľadu treba brať do úvahy hlavne účel a spôsob používania; turista, ktorý strávi celé hodiny v pohybe niekde na hrebeni hôr má inú predstavu ako poľovník, ktorý vo večerných hodinách trávi čas na svojom obľúbenom posede.